Fotó: Flickr |
Manapság olyan hihetetlen mennyiségű információ zúdul ránk, hogy a célirányos válogatás nem egyszerű feladat. Ezért én egy ideje a Google Olvasót használom a cikkek gyors és kényelmes átböngészésére. Eddig néhány alapbeállításon kívül nem sokat tudtam róla, most viszont összeszedtem 10 pontban mindazt, amit tudni érdemes erről a rendkívül hasznos eszközről. Ám előtte egy videó a Google Reader-ről közérthetően: mit, miért és hogyan? (Google Reader in Plain English)
Fotó: Flickr |
A web 2.0 világában kedvenc weboldalaink, blogjaink követésének legegyszerűbb módja az, ha közvetlenül hozzánk futnak be az oldalak újdonságai. Az RSS (Really Simple Syndication, magyarul: nagyon egyszerű terjesztés) technológia és a feed-ekre (hírcsatornákra) való feliratkozás révén lehetővé válik, hogy az egyes weboldalak meglátogatása nélkül értesüljünk a legfrissebb tartalmakról, valamint, hogy egyetlen jegyzékbe gyűjtsük össze a különböző forrásokból származó, minket érdeklő információkat. Láthatjuk a legújabb tartalmak rövid kivonatát a linkekkel együtt, és ez alapján eldönthetjük, érdemes-e elolvasni az új tartalmat vagy sem.
Különféle RSS olvasók közül válogathatunk, a Google Olvasó használatához csupán egy Google Fiókra van szükségünk, telepíteni semmit nem szükséges gépünkre.
A Google Reader használata során:
- Az egyes hírcsatornákat mappákba rendezhetjük, melyeket később át is nevezhetünk, a cikkeket megjeleníthetjük időrendben, fordított sorrendben, vagy a „varázslat” beállítást választva a saját és a közösség aktivitásai alapján is.
- Megoszthatjuk kedvelt cikkeinket: itt elsősorban olyan tartalmakat érdemes megosztani, melyek valóban hírek, számítanak, azt gondoljuk, hogy érdekelheti ismerőseinket és a világot. Létrehozhatunk csoportokat és megoszthatunk egyes tartalmakat kizárólag ezekkel a csoportokkal, vagy küldhetünk a Facebookra, iWiW-re, e-mailben is akár cikkeket. (Megosztási beállítások) (A megosztásról bővebben angolul itt.)
- Megjegyzést fűzhetünk és címkéket adhatunk a megosztott hírekhez, de válaszolni is tudunk a megjegyzésekre. (Bővebben a Webisztánon.)
- Kereshetünk a korábban olvasott hírek között is, hiszen saját keresővel rendelkezik.
- Lehetőségünk van kedvencelésre (like/unlike).
- Nyersfordításban olvashatjuk az idegen nyelvű cikkeket, mivel a Google Translate modul beépült az Olvasóba. (Hát.. még nem az igazi) (Lásd bővebben itt.)
- Saját megosztott elemeinket megjeleníthetjük egy nyilvános, személyes oldalon, melyhez stílust is választhatunk – jelenleg négyféle közül. Az általam megosztott cikkek itt érhetők el, vagy a blog jobb oldalsávjában az Megosztott tartalmakra kattintva.
- Az olvasó beágyazható akár Gmail fiókunkba is, én például így használom jelenleg a Readert. Vagyis leveleim alatt közvetlenül megtalálom a cikkeket, híreket is egy oldalon. Fontos: ez csak akkor működik, ha Mozilla Firefox böngészőt használunk és telepítjük ezt (Integrated Gmail) a kis kiegészítőt. Amelyik gépre telepítettük, csak azon fog megjelenni Gmail fiókunkban Olvasónk is. (Videó erről itt és itt is.)
- Híreinket offline üzemmódban, akár internetkapcsolat nélkül is elolvashatjuk a Google Gears nevű kiegészítő program gépünkre telepítése utána. A képek és videók viszont ekkor nem fognak betöltődni. (Angol nyelvű súgó erről itt található.)
- Végül egy apróság: teljes képernyőre válthatunk a kényelmesebb nézetért az f betű lenyomásával.
Összegezve tehát elmondható, hogy ezzel az eszközzel (és az összes RSS olvasóval) a minket érdeklő weboldalak tartalmai jól szűrhetők, rendszerezhetők, megoszthatók (Divide et imperra?!), kereshetők, kommentelhetők és nyomon követhetők.
Az RSS olvasókról bővebben többek között itt lehet tájékozódni:
- Hírolvasás a gyakorlatban (IOT-on)
- Így válasszon az RSS olvasó megoldások közül (Techline-on)
- Mi az az RSS olvasó? (IT megoldások)
(A Creative Commons által elérhető Flickr fotókat pedig itt kerestem a bejegyzéshez.)
8 megjegyzés:
Nórikám!Köszönöm ezt a remek összefoglalót! Ez olyan üzenet, amit még, mi digitális bevándorlók is megérthetünk.
Nagyon szívesen!Remélem sikerült tömören, közérthetően, informatívan kibogozni :) a témát és érdemes volt végigolvasni! Én pedig a véleményt köszönöm!
Szia! Új fogás a tálcán.. Idáig is kísérleteztem ilyesmivel, de ez a bejegyzésed jó alkalom arra, hogy végre rendet vágjak a holmimon! Kösz!
Szia Hajni! Tényleg nem ördöngösség, szóval csak biztatni tudlak :)
Szia Nóra, Mától követlek, mert nem gondoltam volna, hogy én valaha megértem ezt odafent! De már 90%-os vagyok! :-D Köszi. Kati
Szia Kati!
Üdvözöllek a blogon és köszönöm a hozzászólást! Örülök, hogy segíthettem! :)
Szia Nóra!
Gratulálok a jól sikerült, közérthető összefoglalóhoz!
Szia Andi!
Köszönöm, hogy ideröppentél kedves Sirály! :)
Megjegyzés küldése