kedd, november 30, 2010

Gondolattérkép

Gondolatok, fogalmak rendszerezésére kiváló és hatékony módszer gondolattérkép (Mind Map) készítése.

Miért hasznos?
  • Készítője aktívan részt vesz a gondolatok rendszerezésében
  • Segít a feldolgozásban, megértésben, megjegyzésben
  • Átláthatóvá teszi az egész gondolatrendszert és annak részleteit

Íme a csoportunk által közösen készített gondolattérkép az oktatásban is használható web 2.0-s eszközökről:

Lásd még:

Gerlei Béla: Tipp karrierépítőknek: mire jó a zsenik eszköze? 

Wikipédián 

 


Kedvenc megerősítő gondolattérképem a Mappio gyűjteményéből innen:


hétfő, november 29, 2010

A netszörfös (2. rész)

Tényleg másképp olvasunk, mint korábban? 

Az Internet nemcsak olvasási szokásainkat alakítja át, hanem gondolkodásunkat is – állítják egyes pszichológusok.

 
Néhányan odáig mennek, hogy a koncentráció és az elmélkedés nem lehetséges többé. Minél többet használjuk a webet, annál erősebben kell küzdeni, hogy képesek legyünk egy hosszabb írásra fókuszálni: szinte képtelenné válunk elolvasni és befogadni egy hosszabb cikket a neten vagy akár nyomtatott formában. Gyengül az elmélyült, megszakítás nélküli olvasás képessége, mely a hosszabb, nyomtatott média megértéséhez nélkülözhetetlen.

Az elmélyült olvasás, mely régen természetes volt, most küzdelemmé válik és egyre inkább felváltja a felületes átfutás. A University College London kutatói arra jutottak, hogy azok, akik csak átfutják a szövegeket egyik forrásról a másikra ugrálva, ritkán térnek vissza egy már meglátogatott forráshoz, és általában csak 1-2 oldalt olvasnak el mielőtt továbblépnének. Tanulmányuk szerint, mely az online keresési szokásokat vizsgálta, talán épp egy óriási változás közepén tartunk olvasásunk és gondolkodásunk tekintetében.

Az Interneten sokat szörfölők agyában aktívabbak a problémamegoldásért és a döntéshozásért felelős agyterületek, mint a nem internetezőkében. Ugyanakkor számos kutatás igazolja, hogy az internetes olvasás során az információbőség, az oldalakon elhelyezett linkek, hirdetések, képek és videók tömege nehezíti a bonyolult érvek megértését és megjegyzését. Még ha nem is kattintunk a hivatkozásokra vagy a videókra, agyunknak akkor is döntést kell hoznia arról, mi a teendő, így figyelmünk megoszlik. Minél több dologra kell figyelnünk, a rövid távú memóriából annál kevesebb ismeret kerül át a hosszú távú emlékezetbe.

Egy találó hasonlat: Míg korábban búvár voltam a szavak tengerében, most csak a felszínén hasítok, akár egy jet-skis.

Eddig sem volt okunk a nyugalomra, hisz a PISA felmérések kimutatták, hogy Magyarországon a 15 éves korosztály mintegy 20%-a súlyos olvasási és matematikai nehézségekkel küzd, amit a 2006-os vizsgálat is megerősített. A magyar tanulók matematikából a nemzetközi átlag alatt teljesítenek, szövegértés terén pedig a fejlett országok listájának alsó harmadában végeztek.
(Vajon az új technika és az olvasási szokások megváltozása is hozzájárult ehhez, netán ront ezen a helyzetképen? )

Hatékonyság és azonnaliság mindenekfelett - ez jellemzi tájékozódási stílusunkat a neten. A türelmetlenségre és kényelmességre jó példa kamaszkorú húgom esete, aki ha elakad a francia leckéjében, először vagy megkérdez engem, vagy a neten keres rá a problémára. Nyelvkönyv, szótár használata csak ezután jöhet nála szóba. Így tanulnak és tájékozódnak a mai fiatalok.

És hogy tovább bonyolítsam a kérdést: mit fog ezzel kezdeni a tanár? Mit és hogyan fogunk így tanítani? Lehet, hogy egyszer csak használhatatlanná válnak a mai tankönyvek és eltűnnek a kötelező olvasmányok, mert értelmezhetetlenné válnak? Vagy átalakulnak és interaktívvá válnak?

Egy biztos: még nagyon kevés információ áll rendelkezésünkre, hosszabb neurológiai és pszichológiai kísérletek eredményeire van szükség, hogy pontos képet kaphassunk arról, hogyan is hat az Internet az észlelésre.

Véleményem szerint a hangsúlynak mindenképp a tudatosságon kell lennie, a tudatos szörfölésen (már ha létezhet ilyesmi) és internethasználaton. Erre kell megtanítani a diákokat, és arra, hogy könyvet olvasni azért jó! (vö. A budapesti tanulók kétharmada nem olvas könyvet (KSH, 2002))


Elnézést, ha kicsit sok lett a kérdőjel ebben a posztban (holott válaszokat kellett volna adnom), és  az is lehet, hogy jócskán előreugrottam az időben.
 
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy Ti mit gondoltok ezekről a kérdésekről! Bátran kommenteljetek!


Áttekintett források:


A netszörfös (1. rész)

Ez a bejegyzés nem lesz túl hosszú, úgysem olvasná végig senki - összegezhetném röviden és provokatívan következő posztomat. Kicsit csalni fogok, és két bejegyzésben írom le a következő gondolatmenetet, de hátha másokban is él a továbbkattintási késztetés, hát csak rajta. :)

Tanítványaink tanulási, internetezési szokásai – szubjektív válaszok a feltett kérdésekre. Ez volt a kidolgozandó (vagy stílusosan kiblogozandó) feladat. Hozzá is kezdetem a feladat megoldásához, aztán azon kaptam magam, hogy nekem már teljesen természetes, hogy miközben chatelek, olvasom a tananyagot, fordítok egy témába vágó cikket, és még szól a zene is. Így arra jutottam, hogy hát igen, én magam vagyok a netgenerációs „probléma”. :) Sokszor veszem észre, hogy multitaskerként mennyire szórt a figyelmem. (A multitasker olyan személy, aki egyszerre több dologgal is képes (?) foglalkozni). Vajon ez a fajta olvasás, az ide-oda ugrálás hogyan hat az olvasottak feldolgozására, megértésére? 


Ha én, a netgeneráció tagja már így olvasok, esetleg tanulok, akkor hogyan várjam el, hogy a diákok egyszerre csak 1 fajta ingerre és témára fókuszáljanak. Lehet, hogy a hagyományos, tanterv és témák szerinti oktatásnak meg kell változnia? Lehetséges, hogy egy napon használhatatlanná válnak a jelenlegi tankönyvek, mert képtelenek leszünk hosszabb távon egy dologra koncentrálni és nem fog minket lekötni az ilyen fajta ismeretszerzés? 

Lehet, hogy kissé elkalandoztam az eredeti témától. Lehet, hogy már én sem vagyok képes egy dologra koncentrálni? 

Sokszor tapasztalom, hogy ha elkezdek olvasni egy érdekes cikket az Interneten, akkor onnan tovább kattintok egy másik linkre, mely abban a pillanatban még érdekesebbnek tűnik. Ez eszembe juttat valamit, amit azonnal (mert türelmetlen vagyok) meg kell keresnem a Google-on. A végén pedig már azt sem tudom, melyik oldalról indultam el, hogyan kerültem egy-egy oldalra, egy teljesen más témához. Előfordul, hogy egyáltalán nem tudom felidézni, mit olvastam néhány perccel azelőtt. Lehet, hogy nem csak én vagyok ezzel így? Kicsit utána olvastam a témának, mit gondolnak erről mások. 


Érdekes és lehet, kicsit ijesztő dolgokat találtam, lásd a következő bejegyzésben: A netszörfös (2. rész)



csütörtök, november 25, 2010

A 4. Digitális Esélyegyenlőség konferenciáról

Múlt héten rendezte meg a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság immár negyedik alkalommal Digitális Esélyegyenlőség elnevezésű konferenciáját, melyen én is részt vettem.
Szó esett a digitális bennszülöttek jellemzőiről, előadást hallhattunk többek között a térinformatika, a hálózatkutatás, közösségi hálózatok és a videó kommunikáció jelenéről és jövőjéről is.  

Magyar Gábor, a BME egyetemi docense előadásában kiemelte, hogy ma már nem az internet hozzáférés növelése a cél, a részvétel fontosságára tolódik a hangsúly. Benne vagy-e? Részt tudsz-e venni vagy kívül maradsz?
  

Részvétel = Hozzáférés + Tartalom + Írástudás

A hozzáféréshez, a fogyasztáshoz nagyjából megvan az esélyegyenlőség, viszont a tartalmak létrehozásában még nem!
Az előadó felhívta a figyelmet az értékelemzés és értelmezés fontosságára. Évszázadokon keresztül a nyomtatott anyagnak mindig volt valamilyen előzetes minőségkontrollja, a mai digitális világban ez az értékelemzés általunk kell, hogy végbemenjen! Ez hozzátartozik az írástudáshoz. „Egy sor kognitív, motorikus és társadalmi funkciónak az együttes észlelését jelenti.” Talán ennek a következménye, hogy rövidül a figyelem-koncentráció és meg is oszlik többfelé. A fiatalok ehhez szoknak hozzá.
Az információ megtalálásának technikáit könnyű megtanulni, viszont azok értelmezése és a manipuláció elkerülése, ezáltal az erkölcsi értékek kiépülése ezeken a technikákon keresztül valósulnak meg. Az értékelő attitűd hiányának következményeit pedig még csak megjósolni sem tudjuk.
A több információ nem jelent automatikusan több tudást! Fontos, hogy tudjunk jót kérdezni, jól szűrni, a tartalomban jól eligazodni.

A multimédia jelentősége egyre erősödik, a mai fiatalok legfontosabb kifejezőeszköze már a videó.  A multimédia tartalmak közül pedig az általuk létrehozott felhasználói tartalmak erősödnek.
Média írástudás tekintetében elterjedtté válik a multi-tasking, a lineáris olvasás helyett a hypertext linkeken történő ugrálás a meghatározó eligazodási technika. Az e-mail helyett egyre inkább a valós idejű kommunikációt preferáljuk. Növekszik a közösségi hálózatok szerepe is, ez az egyik legfontosabb kerete a virtuális térben való létnek. A digitális írástudás felváltja a régi tanulást, szocializálódást, tehát nem valami plusz, amit jó, ha tudunk, ez válik alappá!! 

Felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy nem minden fiatal digitális bennszülött, a korosztályon belül is megfigyelhetőek különbségek. A bennszülött-bevándorló problémáról pedig egy igen találó gondolatot hagy idézzek az előadótól: „Az Internet a legnagyobb generációs szakadék a Rock ’n’ Roll óta!” 

Magyar Gábor kiemelte még, hogy a részvétel, a közösségi háló nem a tizenévesek játéka, nem valami múló divat, hanem ez a „társadalmi folyamatokban való részvétel feltétele, az érdekérvényesítés, a mobilitás, a tanulás és a karrierépítés színtere” egyre inkább.
Szerinte a korosztályi megosztottság idővel múlni fog, a hozzáférés megoldható lesz, a mi felelősségünk, hogy a média írástudás mikor és hogyan épül ki! A tartalom előállításában és kezelésében szerzett jártasságok a sikeres jövő zálogai!

Csepeli György szociálpszichológus előadásában rávilágított arra az érdekes kérdésre, miszerint a sok eszköz és a digitális fényképek elterjedésének köszönhetően vajon a gondolatok, képek könnyebben eltűnnek-e majd a fejünkből?
Szerintem ez nem reális veszély, amennyiben megtanuljuk és alkalmazzuk a fentebb említett helyes értelmezés és értékelés képességét, valamint a mértékletességet. Azt viszont elképzelhetőnek tartom, hogy a sok technika és eszköz hatására elkényelmesedhetünk, ha minden azonnal, egy kattintásra kéznél van. A hangsúly szerintem a realitáson, reális eszközhasználaton kell, hogy legyen.

Néhány adatot emelnék még ki Pintér Róbert szociológus-politológus előadásából. A közösségi hálózatok és web 2.0 eszközök használatát és terjedését jól mutatja, hogy hazánkban kb. 3 millióan tagjai az IWIW-nek, 1,8 millióan a Facebook-nak (világszerte 500 millió fő); a Twitter felhasználóinak köre pedig 30 000-60 000 főt tesz ki (világszerte 150 millió fő) a becslések szerint.
A Facebook felhasználóinak legnagyobb része (32%) passzív felhasználóként csak beleolvas a tartalmakba, nagyjából 6% ugyanakkor közösségi hálózat függőnek tekinthető: olvas, ír, játszik, megoszt, üzenget a többieknek, akár mindennapos, aktív kommunikációt folytat a hálózaton.


Csermely Péter hálózatkutató izgalmas pedagógiai kérdéseket is feszegetett előadásában: Kopp Mária és Fülöp Márta felméréseire utalva kiemelte, hogy Magyarország a világ négy legindividualistább országa közé tartozik (USA, Hollandia, Anglia mellett). Jellemző ránk, hogy nem vagyunk kellően együttműködőek, inkább önfejűek, valamint igen alacsony a reális kockázatvállalásunk. Ezzel összefüggésben felhívta a figyelmet arra, hogy az együttműködés-képtelen, versengő, ön-leértékelő, kockázatkerülő magatartásformák megváltoztatásában fontos lenne, hogy ne csak versengő, hanem együttműködő feladatokat is kapjanak a diákok, ahogyan ez Angliában már megszokott gyakorlat. Magyarország tekintetében a vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy az iskolában a feladatok 90%-a versengő típusú! Pedig a kooperációra való hajlandóság ma mind a magánéletben, mind a munka világában nélkülözhetetlen tulajdonság.


A konferencia előadásai teljes terjedelmükben megtekinthetők itt.

Magyar Gábor: A digitális bennszülött túlélő készlete
Németh Mónika: Az ICT itt van, mindennapi életünk szerves része
Csepeli György: Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek 
Detrekői Ákos, Szabó György: A látás nyelve, avagy szükség van-e térbeli írástudásra?
Pukler Gábor: T&Mobile@2012
Pintér Róbert: Oszd meg és uralkodj! Gondolatok a közösségi hálózatok jelentőségéről
Csermely Péter: Milyen tanulságokkal szolgál a biológiai hálózatok sokmilliárd éves evolúciója a közösségi hálózatok optimalizálására?
Szekfű Balázs-Szvetelszky Zsuzsanna: Élőhelyünk, a Mémszféra - A kulturális evolúció mindennapjai és törvényei a digitális térben!!
Kömlődi Ferenc: A videókommunikáció térhódításának társadalmi hatásai
Rátai Dániel: Leonar3Do: virtuális valóság mindenkinek

szerda, november 24, 2010

XI. eLearning Fórum

A XI. eLearning Fórumról remek összefoglaló olvasható az Interaktív Oktatástechnika Portálon itt, így én ezt csak néhány gondolattal egészíteném ki. 

Fodorné Tóth Krisztina A tanár szerep változása című előadásában kiemelte, hogy a mai diákokra jellemző az „always connected” állapot, ugyanakkor az internetet nem elsősorban a tanulás színtereként élik meg.
A tanár többé már nem mindentudó, bizonyos képességek tekintetében hátrányban van a generációs különbségek folytán is, így tekintélyének megőrzése új kihívást fog jelenteni számára. A jövő oktatásában búcsút vehetünk a formális hierarchiától és a tanári mindentudás képzetétől. Helyette egy orientáló, kritikusi, vezető szerep betöltésére kell vállalkoznia a pedagógusnak.
A mai diák dezorientált: keresgél, mindent megtalál, de nem mindent ért, tehát így nem is talál meg mindent.

Bátorfi Zsolt Online tanulási környezetet támogató technológiák c. előadásából emelnék még ki néhány érdekességet:

  • http://www.kepeskronika.net/ linken a Képes Krónika digitális változatát találjuk, multimédiás lehetőségekkel, angol hang- és szöveges anyaggal egyaránt.
  • A Microsoft által fejlesztett Photosynth-hez már volt szerencsém néhány hónapja. A brüsszeli virágszőnyegről készült saját képeimből készítettem egy 3D-s panorámát, mely megcsodálható itt.
    Mivel nem kifejezetten a Photosynth kedvéért készültek képeim, így az eredmény sem tökéletes, viszont jól szemlélteti, hogy a program könnyen használható, a végeredmény pedig szerintem lenyűgöző :) A felhasználó dolga csupán annyi, hogy feltöltse képeit egy kis program segítségével, a többi teljesen automatikusan történik. Az oldalon kereshetünk a mások által feltöltött panorámaképek között is, szerintem igazán emlékezetessé tehetünk így egy-egy helyszínt, épületet, legyen az a világ bármely részén.




hétfő, november 15, 2010

Médiaműveltség

Számomra új fogalomba botlottam a holnapi XI. eLearning Fórum programleírásában. Médiaműveltség. Gyorsan be is jegyeztem a kurzus közös fogalomtárába a Moodle-ban.
Médiaműveltség (media literacy): Az ismeretszerzéssel és hasznosítással kapcsolatos készségek összessége, kiegészülve a digitális térben való „jelenlétet” megvalósító kreatív, technikai és kommunikációs készségekkel. Összefoglalóan tehát a média-tartalmak használatának, megértésének, megítélésének és létrehozásának képességéről van szó.
Az infokommunikációs-digitális korszak kérdése, hogy vajon megfelelő módon élünk-e a blogok, a keresőprogramok és az egyéb interaktív tartalmak adta lehetőségekkel?

Kíváncsian várom, hogy mivel egészíthetem ki ezt a bejegyzést a konferencia után!

Kezdetek

Üdvözöllek Kedves Olvasóm!
Ez első blogom első bejegyzése.
Remélem, sok érdekességet találsz majd itt!